arkas

Referans Araştırması

 

Kritik süreçlerden biri olarak tanımlanan referans araştırması, adaylar ve firmalar tarafından çoğu zaman yanlış anlaşılıyor. Adayın bilgisi dahilinde olmayan bir referans araştırması yapılamayacağı gibi adayın direkt yönlendirdiği referanslarla görüşmekte doğru sonuca ulaşmayı gerektirmez. Adayların referans olarak sunmak istediği kişiler çoğunlukla kendisi hakkında sadece olumlu bilgileri sağlayacak, çoğu zaman iş yerinde doğrudan yönetimsel ilişkisi olmayan ancak yakın iletişim içerisinde bulunduğu kişilerdir.

 

Verimli bir referans araştırma süreci için ilk adımda adaylara referans araştırması yapılacağı bilgisi aktarılır, adaylar tarafından olumsuz bir geri dönüş alınmadığı sürece araştırma başlatılır. Adayların referans olarak sunduğu ya da sunmadığı minimum iki kişiden referans alarak sürec tamamlanır. Yapılan referans kontrollerini yeterli bulunmazsa, yeterli referansa ulaşıncaya kadar sürec devam ettirilir.

 

Referansın hangi konumdaki kişiden alındığı değil, hedef bilgileri sunabilecek kaynaktan alınması önemlidir. Bu doğrultuda sadece referans değil, ek güvenlik araştırması da istenebilir. Özellikle adayın beyan ettiği bilgilerin doğruluğundan endişe duyulduğunda bu araştırma detaylandırılır. Sadece aday ile ilgili bir endişe değil, pozisyonun müşterimiz için ne kadar kritik olduğu da ek güvenlik araştırması yapılmasına neden olabilir.

 

arkas
arkas
© 2022 Navigator İş ve Bilgi Yönetimi Hizmetleri A.Ş
arkas